Zadzwoń do nas: +48 602 391 079 | +48 662 630 454 lub napisz:

10 sposobów na spędzanie czasu z podopiecznym

Jesień życia nie musi być nudna i przykra. Ogromną rolę spełniają tutaj opiekunowie i osoby, które pomagają Seniorom w codzienności. Ta pomoc nie polega tylko na realizowaniu podstawowych czynności, lecz również na urozmaiceniu kolejnych dni. Opiekunowie z pewnością szukają pomysłów na chociażby 10 sposobów na spędzanie czasu z podopiecznym. Zachęcamy do zaczerpnięcia inspiracji z poniższego tekstu.

Uniwersalne rozwiązania

Organizacja czasu wolnego Seniorów przede wszystkim zależy od stanu, w jakim się znajdują. Pod uwagę należy wziąć stan psychiczny oraz fizyczny danej osoby. Spędzanie czasu z podopiecznym powinno być przyjemnością dla obu stron. Dzięki temu samopoczucie Seniora znacznie się poprawi, co również pozytywnie wpłynie na atmosferę pomiędzy opiekunem a podopiecznym. Warto spróbować następujących sposobów na spędzenie czasu z podopiecznym:

10 sposobów na spędzanie czasu z podopiecznym 01
  • wspólne rozmowy – dzięki którym można zbliżyć się do siebie i lepiej poznać;
  • oglądanie ulubionych programów telewizyjnych bądź słuchanie muzyki – to najprostsza forma rozrywki, którą Seniorzy uwielbiają;
  • spacery i spędzanie czasu na świeżym powietrzu – z uwzględnieniem mobilności Seniora;
  • czytanie książek – gdy podopieczny ma słaby wzrok można poczytać mu na głos, aby nie musiał się nadwyrężać;
  • wieczór wspomnień nad rodzinnym albumem ze zdjęciami – powrót do lat młodości to coś co z pewnością uszczęśliwi niejednego Seniora. Opiekun, który potrafi słuchać i jest życzliwy to prawdziwy skarb;
  • gotowanie – wspólne spędzanie czasu w kuchni jest bardzo cenne dla pogłębiania tworzącej się więzi.

Coś dla koneserów

A może podopieczny wykazuje się szczególnymi cechami? Może w przeszłości był mistrzem w szachach bądź pasjonuje się jeździectwem? Warto z rozmowy wywnioskować czym interesuje się Senior i na tej podstawie zorganizować wspólne spędzanie czasu. Świetnym pomysłem będzie:

  • sięgnięcie po branżowe czasopisma i książki – przypomną dawne pasje i zaktualizują wiedzę na dany temat;
  • wykonywanie robótek ręcznych – może to być dzierganie, origami, wykonywanie dekoracji domowych, biżuterii czy nawet odświeżanie mebli;
  • gra w gry planszowe – przyjemne z pożytecznym, pozwalają nie tylko miło spędzić czas, lecz również są rozwojowe;
  • udział w lokalnych imprezach tematycznych – jeśli nieopodal organizowane jest wydarzenie kulturalne, które pokrywa się z zainteresowaniami podopiecznego, warto skorzystać z okazji i zorganizować wspólną wycieczkę.
10 sposobów na spędzanie czasu z podopiecznym 02

Nie tylko 10 sposobów na spędzanie czasu z podopiecznym warto wprowadzić w życie. Przede wszystkim liczy się kreatywność i własne zaangażowanie opiekuna.

Zapraszamy do naszego biura

W centrum Gdańska, na ulicy Szafarnia 11, lokal F8
Zobacz na mapie –>

Masz pytania? Zadzwoń:

☎️ +48 602 391 079

☎️ +48 58 333 12 38