Zadzwoń do nas: +48 602 391 079 | +48 662 630 454 lub napisz:

Agresja u seniora – jak reagować?

Na skutek demencji dochodzi do głębokich zmian osobowości. Jest to niezwykle trudne dla rodziny seniora oraz dla opiekuna. Osoba, która wcześniej znana była z bardzo łagodnego charakteru, może w najmniej spodziewanych momentach wybuchnąć gniewem. Agresja u seniora kierowana jest do osób z najbliższego otoczenia. W ekstremalnych sytuacjach może dojść do rękoczynu. Osoba sprawująca opiekę nad seniorem powinna zareagować profesjonalnie. Pomoże to uniknąć eskalacji agresji ze strony chorego.

Z czego wynika agresja u seniora?

Agresja u seniora pojawia się najczęściej nieoczekiwanie. Chory atakuje najbliższe otoczenie z powodu drobiazgów. Oprócz agresji werbalnej może dochodzić nawet do rękoczynu. Należy być świadomym, że atak ten nie jest skierowany przeciwko nam osobiście. Chorzy na demencję często czują się przytłoczeni obowiązkami, którym nie są w stanie sprostać. Normalne funkcjonowanie we własnym domu sprawia im coraz więcej trudności. Osoby chore na demencję nie potrafią także określić, kim są poszczególne osoby z najbliższego otoczenia. Chorym trudno znieść taki stan rzeczy. Swoje negatywne emocje wyładowują oni na członkach rodziny lub na opiekunie, który spędza z nim najwięcej czasu. Wraz z postępem choroby, gdy seniorowi jest coraz trudniej odnaleźć się w rzeczywistości, fakt ten przytłacza chorego. Bezsilność i bezradność mogą objawiać się agresją ze strony seniora.

Agresja u seniora 01

Agresja u seniora – jak reagować?

Nasza reakcja na agresywne zachowanie seniora jest niezwykle ważna. Profesjonalne zachowanie opiekuna lub członka rodziny może doprowadzić do tego, że chory szybko się uspokoi. Jak reagować, gdy senior jest agresywny? Oto najważniejsze zasady postępowania z agresywnym seniorem:

 • zachowujemy spokój, ton głosu nie może być lekceważący, senior powinien mieć uczucie, że chcemy go wysłuchać oraz zrozumieć;
 • pozwalamy seniorowi wypowiedzieć się, nie należy mu przerywać, koniecznie trzeba starać się go zrozumieć;
 • nie ignorujemy agresji – jeśli ma ona miejsce, należy się chronić i szukać pomocy, jeśli senior nie może się uspokoić, powinniśmy opuścić pomieszczenie;
 • staramy się nie przekonywać seniora do swoich racji;
 • nie prowokujemy chorego np. żartując sobie z niego;
 • staramy się nie okazywać strachu;
 • nie zastraszamy chorego, nie zmuszamy go do niczego, nie trzymamy go na siłę.

Jeśli uda nam się uspokoić chorego, należy odwrócić jego uwagę od problemu. Możemy zrobić to poprzez zainteresowanie go czynnością, która sprawia mu przyjemność. Powinniśmy uspokoić się i zachowywać naturalnie. Nie wolno ignorować seniora oraz karać go za jego wcześniejsze zachowanie.

Agresja u seniora 02

Jak uniknąć agresji u seniora – analiza sytuacji

Aby w przyszłości móc uniknąć agresji seniora, należy przeanalizować, co mogło być powodem konfliktu. Możliwe przyczyny to:

 • senior chciał nam coś zakomunikować, ale miał z tym trudności;
 • chory czuł się przytłoczony rzeczywistością, miał trudności z wykonaniem jakieś czynności;
 • narzucaliśmy seniorowi swoje zdanie lub wydawaliśmy polecenia;
 • krytykowaliśmy seniora;
 • senior miał trudności ze zrozumieniem sytuacji;
 • chory przestraszył się np. głośnego dźwięku;
 • chory miał halucynację.

W opiece nad seniorem niezwykle istotne jest stworzenie przyjaznego otoczenia dla chorego. Nie powinniśmy doprowadzać do sytuacji, w których seniorowi trudno będzie się odnaleźć. Konieczny jest stały plan dnia. Odpowiednia reakcja na potrzeby i życzenia chorego pozwoli nam uniknąć agresji ze strony seniora w przyszłości – ewentualnie stopień nasilenia agresji będzie znacznie mniejszy. Dzięki temu łatwiej będzie nam zapanować nad sytuacją i przywrócić spokój seniora.

Jeśli nie wiemy, jak zaplanować dzień choremu na demencję, aby ułatwić mu funkcjonowanie, należy skonsultować się z rodziną seniora. Bliscy chorego udzielą nam drogocennych wskazówek dotyczących tego, jak senior funkcjonował, gdy był jeszcze zdrowy oraz co lubił robić. Jeśli bliscy seniora nie potrafią nam pomóc, powinni oni skontaktować się ze specjalistą. Lekarz podpowie im, jak postępować z seniorem. W niektórych przypadkach może być konieczna zmiana leków.

Zapraszamy do naszego biura

W centrum Gdańska, na ulicy Szafarnia 11, lokal F8
Zobacz na mapie –>

Masz pytania? Zadzwoń:

☎️ +48 602 391 079

☎️ +48 58 333 12 38