Zadzwoń do nas: +48 602 391 079 | +48 662 630 454 lub napisz:

Aktywność fizyczna osób starszych

Regularna aktywność fizyczna osób starszych stanowi doskonały sposób na opóźnienie procesu starzenia się ich organizmu. Cykliczne ćwiczenia są powiązane z niższym ryzykiem zapadania na choroby charakterystyczne dla osób w podeszłym wieku. Jak motywować seniora do aktywności? Jaki typ ćwiczeń będzie dla niego bezpieczny, a jednocześnie satysfakcjonujący? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w treści niniejszego wpisu.

Aktywność fizyczna osób starszych 01

Dlaczego seniorzy powinni uprawiać sport?

Promowanie aktywności fizycznej wśród seniorów ma znaczenie z powodu mnogości korzyści, które im gwarantuje. Do tych najistotniejszych należy zaliczyć:

  • obniżenie ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego, udaru czy nowotworów,
  • eliminowanie problemów z układem pokarmowym,
  • minimalizowanie objawów depresji i stanów lękowych,
  • poprawa samopoczucia,
  • lepsza tężyzna fizyczna.

Regularne uprawianie sportu wiąże się z większą mobilnością seniora, a co za tym idzie – może on częściej uczestniczyć w życiu rodzinnym i społecznym. Fakt ten przekłada się na dużo lepszą kondycję psychiczną osoby starszej. Dodatkowo, aktywność fizyczna gwarantuje seniorowi niskie ryzyko problemów takich jak zaparcia, zaburzenia snu czy brak apetytu.

Jak motywować seniora do aktywności fizycznej?

Wysiłek fizyczny osoby starszej powinien być dostosowany do jej możliwości. Dobierając aktywność można zdecydować się na zarówno formę samodzielną, jak i grupową. Często wspólne uprawianie sportu stanowi główny element motywujący seniorów do podjęcia się aktywności.

Aktywność fizyczna osób starszych 02

Nie wiesz jaki sport zaproponować osobie starszej? Bieganie, jazda na rowerze a nawet energiczne spacery z kijkami, czyli nordic walking – większość seniorów może wykonywać tego typu aktywności w bezpieczny sposób.

Jeśli osoba starsza dopiero zaczyna uprawiać sport, należy zaproponować jej krótkie treningi. Wysiłek fizyczny można zwiększać stopniowo, dostosowując jego intensywność do indywidualnych predyspozycji seniora. Regularne uprawianie sportu gwarantuje niższe ryzyko chorób, a także pozytywnie wpływa na psychikę seniora. Wspólna aktywność fizyczna jest też sposobem na poznawanie nowych osób, a więc może stanowić formę integracji osób starszych. Warto więc motywować osoby starsze do aktywności, zarówno samodzielnej, jak i zbiorowej.

Zapraszamy do naszego biura

W centrum Gdańska, na ulicy Szafarnia 11, lokal F8
Zobacz na mapie –>

Masz pytania? Zadzwoń:

☎️ +48 602 391 079

☎️ +48 58 333 12 38