Zadzwoń do nas: +48 602 391 079 | +48 662 630 454 lub napisz:

Bezsenność u seniorów

Bezsenność to powszechna przypadłość, z którą zmaga się niemal 1/3 ludzkości. Bezsenność u seniorów, to ponad połowa populacji. Dodatkowo u seniorów problemy ze snem narastają, a jakość snu spada. Duża część starszych osób zmaga się z bezsennością przewlekła, trwającą ponad kilka tygodni. Trudności z zasypianiem istotnie wpływają na samopoczucie, stan zdrowia i codzienne funkcjonowanie. Co można zrobić, aby pomóc seniorowi dobrze przespać całą noc?

Dlaczego sen jest ważny?

Przyjmuje się, że senior potrzebuje około 6-7 godzin snu. Wszystko jednak zależy od codziennej aktywności fizycznej. Zwykle u starszych osób aktywność fizyczna ulega znacznemu obniżeniu, przez co organizm regeneruje się szybciej. Człowiek przyzwyczajony do aktywnego trybu życia i stałych pór odpoczynku może zareagować na taką zmianę zaburzeniami snu. 

Bezsenność u seniorów 01

Sen jest niezbędnym elementem życia. Dzięki niemu wszelkie procesy w organizmie przebiegają prawidłowo. Ma duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. To dzięki wysypianiu się dobrze się czujemy, jesteśmy w stanie skupić się, zapamiętać istotne kwestie. Najprościej mówiąc, w trakcie snu organizm regeneruje się i odpoczywa.

Bezsenność u seniorów- przyczyny

Problemy ze snem u osób starszych mogą być ściśle powiązane z problemami zdrowotnymi (na przykład depresja). Zaburzenia snu często są wywołane przewlekłym bólem stawów czy kręgosłupa. Ze snu mogą wyrwać także duszności, skurcze, choroby krążenia lub układu oddechowego. Niekiedy mogą być powiązane z zburzeniami psychicznymi tj. depresja czy uzależnienia. Najczęściej jednak bezsenność wynika z zaburzonego rytmu dnia. Senior chodzi spać bardzo wcześnie, przez co często wybudza się w nocy i wstaje skoro świt. 

Co zrobić, aby senior lepiej spał?

Niekiedy proste zmiany skutecznie poprawią jakość snu seniora. Warto zadbać o lekkostrawną kolację, pozbawioną tłustych, kalorycznych produktów. Wieczorami konieczne jest wyeliminowanie kawy i mocnej herbaty. Pomocne będzie także zadbanie o aktywność fizyczną w ciągu dnia. Spacer czy łatwe ćwiczenia dotlenią mózg i ułatwią zasypianie. Ważne jest zadbanie o komfort seniora. Przewietrzona sypialnia, wygodny materac i świeża pościel z pewnością pomogą się zrelaksować. 

Bezsenność u seniorów 02

Pamiętajmy również, by senior kładł się wtedy, gdy jest senny. Skrócenie snu u osób starszych jest całkowicie naturalne i nie jest objawem żadnej choroby. Jeżeli bezsenność wynika z choroby czy dolegliwości bólowych, konieczna jest konsultacja z lekarzem. W tym przypadku warto włączyć terapię poznawczo- behawioralną lub farmakoterapię. 

Zapraszamy do naszego biura

W centrum Gdańska, na ulicy Szafarnia 11, lokal F8
Zobacz na mapie –>

Masz pytania? Zadzwoń:

☎️ +48 602 391 079

☎️ +48 58 333 12 38