Niedożywienie wśród osób starszych stanowi poważne zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Brak apetytu może być powiązany zarówno z aspektami psychicznymi, jak i fizycznymi. W tym wpisie dowiesz się dlaczego senior nie chce jeść. Poznasz także wskazówki, które mogą pomóc osobie starszej ponownie nabrać apetytu.
Problemy z jedzeniem u seniorów – skąd się biorą?
Odpowiedź na pytanie dlaczego senior nie chce jeść bywa niejednoznaczna. Specjaliści wyróżniają dwa rodzaje braku apetytu u osób starszych:
- Kliniczne – w tym przypadku problemy z niejedzeniem powiązane są z przechodzoną chorobą przewlekłą (np. cukrzycą, nowotworami czy demencją) lub też z przyjmowaniem niektórych leków.
- Psychospołeczne – do tej grupy można zaliczyć takie aspekty jak poczucie izolacji, samotności, odczuwanie żałoby, a także stanów lękowych i chorowanie na depresję.
Według lekarzy, odmowa przyjmowania posiłków przez osoby starsze może stanowić sposób wyrażenia myśli samobójczych. W związku z powagą tego zjawiska, zaleca się traktować brak apetytu u seniora jako stan patologiczny. Brak leczenia problemów z łaknieniem u seniorów może prowadzić do anoreksji wieku podeszłego. Według wyników badań, dolegliwość ta może dotyczyć nawet do 25% Europejczyków po 60. roku życia.
Jak leczyć brak apetytu u seniora?
Regularnie występujące problemy z łaknieniem u osób starszych są podstawą do konsultacji lekarskiej. Brak apetytu powiązany z farmakoterapią musi zostać potwierdzony przez lekarza. Samodzielne odstawienie leków może bowiem wiązać się z podwyższonym ryzykiem dla seniora. Po dokonaniu wywiadu i przeprowadzeniu badań, lekarz zaproponuje inny zestaw przyjmowanych preparatów, celem zminimalizowania problemów z łaknieniem.
Jeśli podejrzewasz, że osoba starsza cierpi z powodu stanów lękowych lub depresji, polecamy udać się z seniorem do gabinetu psychiatry. W przypadku trudności w ustaleniu konkretnej przyczyny problemów z jedzeniem u osoby starszej, warto zgłosić się do poradni lekarza rodzinnego. Po wykonaniu konkretnych badań, lekarz będzie mógł ustalić konkretny powód, a następnie dobrać odpowiadający mu sposób leczenia kłopotów z jedzeniem.