Zadzwoń do nas: +48 602 391 079 | +48 662 630 454 lub napisz:

Higiena seniora

Higiena seniora to zagadnienie złożone. Co zrobić, gdy osoba starsza odmawia umycia się, mimo zapachu spoconego ciała czy nieświeżego oddechu? Wbrew pozorom problem ten może nie być związany z awersją do wykonywania czynności higienicznych. Przyczyna takiego zjawiska często bywa dość złożona. Co zrobić, gdy senior nie chce dbać o higienę? Jak zadbać o higienę seniora? Dowiesz się z treści niniejszego artykułu.

Dlaczego starsza osoba nie chce się myć?

Powodów, przez które senior może odmawiać dbania o higienę czy zmiany ubrania może być sporo. W takich sytuacjach warto zapoznać się ze stanowiskiem osoby starszej i jednocześnie bacznie obserwować jego zachowanie. Opiekun może dzięki temu wykryć rzeczywistą przyczynę problemów z zachowaniem czystości seniora. Jakie są potencjalne przyczyny niechęci dbania o higienę wśród osób starszych?

Higiena seniora 01

Higiena seniora- zapominanie.

U niektórych seniorów zaniedbywanie higieny osobistej wynika z problemów z pamięcią. Osoba starsza zwyczajnie nie pamięta kiedy ostatnio była pod prysznicem lub czy danego dnia zmieniała ubranie czy bieliznę. Niekiedy zdarza się, iż senior wchodzi do łazienki, a za chwilę zapomina dlaczego właściwie do niej wszedł. Częstym problemem osób starszych są również tzw. problemy techniczne. Zapominanie na temat tego do czego służą określone płyny czy przedmioty sprawia, że senior podchodzi z większą niechęcią do dbania o higienę osobistą.

Poczucie wstydu

Wyżej wspomniane zapominanie jest naturalnie powiązane z odczuwaniem lęku i wstydu u wielu starszych osób. Brak samodzielności, a więc poczucie bycia ciężarem dla opiekuna często stanowi źródło problemów z utrzymaniem czystości ciała lub ubrań. Co zrobić, gdy senior nie chcę dbać o higienę z powodu wstydu? W takim przypadku poleca się przeprowadzić spokojną rozmowę z seniorem. Dzięki niej osoba starsza poczuje się pewniej w stosunku do swojego opiekuna.

Higiena seniora 02

Odczuwanie bólu i dyskomfortu

U wielu starszych osób występują wszelkiego rodzaju problemy z poruszaniem się. Niemożność wykonania samodzielnie pewnych czynności, a nawet odczuwanie bólu może być związana z niechęcią do mycia się czy zmiany ubrać. Nawracający problem tego typu warto skonsultować z lekarzem. Opiekunom zaś zaleca się ponownie rozmowę na ten temat ze swoim podopiecznym. Przyczyn problemów z utrzymaniem czystości wśród seniorów może być wiele. W zdecydowanej większości przypadków kluczowym staje się obserwacja osoby starszej, a następnie szczera rozmowa na temat tego typu zjawiska. Jeśli jednak sytuacja jest powiązana z odczuwaniem bólu czy dyskomfortu u seniora, warto zgłosić się z tym problemem do specjalisty.

Zapraszamy do naszego biura

W centrum Gdańska, na ulicy Szafarnia 11, lokal F8
Zobacz na mapie –>

Masz pytania? Zadzwoń:

☎️ +48 602 391 079

☎️ +48 662 630 454

☎️ +48 58 333 12 38