Zadzwoń do nas: +48 602 391 079 | +48 662 630 454 lub napisz:

Jak opiekować się osobą niewidomą?

Opieka nad osobami starszymi często jest ogromnym wyzwaniem. Niemniej jednak opiekunowie muszą być gotowi na to, by stawić mu czoła. Sytuacja z pewnością jest znacznie trudniejsza, kiedy senior stracił wzrok. Wobec tego jak opiekować się osobą niewidomą?

Jak opiekować się  osobą niewidomą 01

Opieka nad niewidomym seniorem- o czym warto pamiętać?

Wielu opiekunów zadaje sobie pytanie: jak opiekować się osobą niewidomą? Jest to ogromne utrudnienie i wyzwanie w ich pracy. Ważne jest, by pamiętali oni przede wszystkim o cierpliwości i empatii. Niewidomy senior jest całkowicie zdany na swojego opiekuna, a także bezgranicznie mu ufa. Warto również inaczej podchodzić do opieki nad seniorem, który:

  • nie widzi od początku życia;
  • stał się niewidomy i z upływem czasu tracił stopniowo wzrok;

W pierwszym przypadku, senior z pewnością zdążył się oswoić ze swoją dysfunkcją i jest poniekąd samodzielny. W drugim przypadku, ta niepełnosprawność może być trudna do zaakceptowania.

Jak opiekować się  osobą niewidomą?

Opiekunowie powinni pamiętać, że w przypadku opieki nad niewidomym podopiecznym potrzebne jest dopasowanie się do jego potrzeb i stylu życia. Konieczne jest wzbudzenie w seniorze zaufania i sprawienie, że będzie czuł się on komfortowo w towarzystwie opiekuna. Będzie to poniekąd przypominać sprawowanie pieczy nad małym dzieckiem, gdyż niewidomy senior potrzebuje stałej kontroli. Jednak wyrozumiałość i cierpliwość, pomogą opiekunom wywiązać się z ich obowiązku.

Jak opiekować się  osobą niewidomą 02

Opieka nad osobą niewidomą – aspekty praktyczne.

Opiekunowie powinni pamiętać o tym, że ich zadaniem jest również dostosowanie przestrzeni do potrzeb niewidomego seniora. Warto zabezpieczyć odpowiednio wszystkie, ostre krawędzie i kanty. Konieczne jest również zapewnienie seniorom prostego dostępu do sanitariatów, łóżka czy krzeseł. Można więc powiedzieć, że zadaniem opiekuna będzie nie tylko pomoc w codziennych czynnościach, ale także przearanżowanie przestrzeni. Warto również uwzględnić wskazówki i akcesoria, które ułatwią niewidomemu seniorowi rozpoznawanie przedmiotów, a także zapamiętywanie ich położenia. W ten sposób, będzie on o wiele bardziej samodzielny, co może nawet poprawić jego samopoczucie. Opieka nad niewidomym seniorem z pewnością jest wymagająca. Powyższe wskazówki jednak powinny ją ułatwić.

Zapraszamy do naszego biura

W centrum Gdańska, na ulicy Szafarnia 11, lokal F8
Zobacz na mapie –>

Masz pytania? Zadzwoń:

☎️ +48 602 391 079

☎️ +48 662 630 454

☎️ +48 58 333 12 38