Zadzwoń do nas: +48 602 391 079 | +48 662 630 454 lub napisz:

Jak przebiega choroba Parkinsona

Choroba Parkinsona bardzo często dotyka osób po 60 roku życia. Seniorzy niestety doświadczają różnorodnych zaburzeń ze strony układu nerwowego, które pogarszają jakość ich życia. Choroba Parkinsona, choć najczęściej kojarzona jest z drżeniem rąk, pociąga za sobą wiele innych konsekwencji. Jak przebiega choroba Parkinsona?

Jak przebiega choroba Parkinsona 01

Co jest przyczyną choroby Parkinsona?

Choroba Parkinsona to choroba kojarzona z procesami starzenia się organizmu. Jest to stwierdzenie jak najbardziej zasadne. Zwykle rozwija się ona w wyniku:

  • obumierania komórek mózgowych, które produkują dopaminę- jeden z neuroprzekaźników;
  • mutacji genowych, które zwiększają predyspozycje rozwoju choroby Parkinsona.

Neuroprzekaźniki, które wraz z wiekiem obumierają, odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie wielu układów organizmu.

Jak diagnozuję się chorobę Parkinsona?

Diagnostyka choroby Parkinsona jest oparta przede wszystkim na rozpoznaniu objawów towarzyszących schorzeniu. Jednak diagnoza tak naprawdę nie jest prosta i przysparza neurologom wielu problemów. Objawy choroby Parkinsona nie zawsze są jednoznaczne. Niezbędne jest więc wykonanie serii badań i testów. Pozwolą one na wykluczenie innych, możliwych schorzeń. Warto pamiętać, że żaden test nie wskaże bezpośrednio na chorobę Parkinsona. Konieczne jest rozpoznanie kliniczne i wyeliminowanie kolejnych chorób, które związane są z układem nerwowym.

Jak przebiega choroba Parkinsona 02

Jak przebiega choroba Parkinsona?

Wielu opiekunów może zastanawiać się, jak przebiega choroba Parkinsona? Dotknięty nią podopieczny, będzie wymagał szczególnej uwagi. Okazuje się, że choroba Parkinsona rozwija się latami. Pierwszym sygnałem, który może zaniepokoić opiekunów jest przede wszystkim drżenie rąk. Zwykle obejmuje ono jedną kończynę, nawet w stanie spoczynku. Z biegiem czasu może pojawić się drżenie policzków, warg nóg, a także i głowy. Wraz z rozwojem choroby pojawia się również sztywnienie stawów i mięśni oraz znaczne osłabienie koordynacji ruchowej. Twarz podopiecznego może być niezdolna do wyrażenia emocji, a jego postawa będzie pochylona i niezgrabna. Będzie on poruszał się drobnymi kroczkami. Dodatkowo w zaawansowanych stadiach może pojawić się również depresja i wahania nastrojów. Opiekunowie powinni być przygotowani również na to, że podopieczni z chorobą Parkinsona mogą odczuwać silny ból i stracić samodzielność. Istotnym elementem jest również opieka nad osobami z chorobą Parkinsona.

Zapraszamy do naszego biura

W centrum Gdańska, na ulicy Szafarnia 11, lokal F8
Zobacz na mapie –>

Masz pytania? Zadzwoń:

☎️ +48 602 391 079

☎️ +48 662 630 454

☎️ +48 58 333 12 38