Zadzwoń do nas: +48 602 391 079 | +48 662 630 454 lub napisz:

Jak zapobiec rozwojowi demencji u seniora?

Demencja nie wybiera. To choroba, która przeważnie dotyka osoby w podeszłym wieku, lecz zdarzają się również przypadki, kiedy atakuje znacznie wcześniej. Demencja starcza prowadzi do zmian w mózgu i charakteryzuje się ograniczoną sprawnością umysłową. To choroba, której na chwilę obecną nie da się całkowicie wyleczyć, jednakże są sposoby, które skutecznie zapobiegają rozwojowi demencji.

Jak zapobiec rozwojowi demencji u seniora 01

Kiedy zareagować?

W przypadku demencji starczej niezwykle ważny jest moment, w którym należy udać się do specjalisty po pomoc. I choć z pozoru może to wydawać się oczywiste, w praktyce jednak uchwycenie tej odpowiedniej chwili bywa nie lada wyzwaniem. Obcując na co dzień ze starszą osobą niekiedy mamy zaburzone postrzeganie i nie zwracamy uwagi na pewne fakty. Zmiany w zachowaniu Seniora są odbierane jako naturalne zachowanie i tłumaczone prostym sloganem, że „każdy wiek ma swoje prawa”. Mimo wszystko nie powinniśmy lekceważyć następujących objawów:

  • problemy z pamięcią (zwłaszcza krótkotrwałą);
  • kłopoty z orientacją w czasie i przestrzeni;
  • częste wahania nastroju, zmiany zachowania;
  • stany depresyjne.

Co ważne, demencja jest chorobą postępującą, więc wszystkie powyższe, początkowe objawy choroby z czasem będą się nasilać. I choć z pozoru mogą to wydawać się tylko niewielkie przypadłości wieku starczego to jednak warto się zainteresować tematem, udać do specjalisty, a przede wszystkim dowiedzieć jak zapobiec rozwojowi demencji u Seniora.

Jak zapobiec rozwojowi demencji u seniora 02

Z demencją da się walczyć

Kiedy mamy do czynienia z demencją trzeba działać. To co przede wszystkim nasuwa się na myśl, mając na względzie zapobieganie rozwojowi choroby, to aktywność umysłowa. Każda forma takiej właśnie aktywności spowolni rozwój choroby, co zdecydowanie przyczyni się do poprawy jakości życia Seniora. Ćwiczenia mózgu, które warto wdrażać osobie chorej na demencję to:

  • rozwiązywanie wszelkich łamigłówek (np. krzyżówki, sudoku);
  • rozwiązywanie zagadek logicznych;
  • czytanie książek;
  • gra w szachy, gry planszowe, które ćwiczą pamięć.

Oprócz leczenia psychologicznego, czyli trenowania mózgu, z pomocą przychodzi także farmakologia. Leki stosowane w demencji to przede wszystkim te, które poprawiają procesy pamięciowe, ale także łagodzące stany depresyjne lub też uspokajające. Gdy wiemy już jak zapobiec rozwojowi demencji u Seniora znacznie łatwiej oswoić się z tym stanem i można pogodniej patrzeć w przyszłość.

Zapraszamy do naszego biura

W centrum Gdańska, na ulicy Szafarnia 11, lokal F8
Zobacz na mapie –>

Masz pytania? Zadzwoń:

☎️ +48 602 391 079

☎️ +48 58 333 12 38