Zadzwoń do nas: +48 602 391 079 | +48 662 630 454 lub napisz:

Odleżyny u osób starszych

Coraz więcej osób z Polski decyduje się szukać pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech. Niemcy, to kraj, gdzie społeczeństwo starzeje się coraz szybciej, stąd coraz większe zapotrzebowanie na osoby, które zajmą się seniorami. Z pewnością, praca ta nie należy do najłatwiejszych. Wymaga dużo empatii, zaangażowania, ponadto często wiąże się z koniecznością rozłąki z najbliższymi. Ponadto nierzadko wymaga umiejętności zachowania zimnej krwi. Starsi podopieczni często są osobami schorowanymi, cierpiącymi lub niepełnosprawnymi. Praca wymaga nie tylko podstawowej wiedzy medycznej, ale także wdrażania działań profilaktycznych wielu chorób i dolegliwości. W przypadku długotrwałej opieki nad osobą leżącą, poważnym problemem mogą być odleżyny. W poniższym artykule podpowiadamy jak unikać i leczyć odleżyny u schorowanych seniorów.

Odleżyny u osób starszych- jak im zapobiegać?

Odleżyny to rodzaj owrzodzeń bądź ran, zwykle powstałych na skutek długotrwałego ucisku lub tarcia. Miejscami najbardziej narażonymi są pośladki, łokcie, łopatki czy okolice guzów kulszowych. Główną przyczyną ich powstawiania są zaburzenia krążenia, które przyczyniają się do martwicy niedokrwiennej skóry. Odleżyny są przypadłością występującą u osób niepełnosprawnych, z niskim ciśnieniem tętniczym, zaburzeniami ruchomości, a także niedożywionych. 

Odleżyny u osób starszych 01

W pracy każdej osoby, zajmującej się osobami starszymi, niezwykle ważna jest profilaktyka przeciwodleżnowa. Trzeba zwrócić uwagę na częste zmienianie pozycji leżącej osoby, zapewnianie stałego dostępu powietrza do każdej części ciała. Należy dbać o prawidłową higienę i pielęgnacji narażonych partii. Najlepiej używać mydła o pH 5,5 po czym natłuszczać skórę oliwką lub emolientami. Warto zapewnić osobie leżącej pościel oraz bieliznę wykonaną jedynie z naturalnych, przewiewnych materiałów. 

W przypadku konieczności długotrwałego leżenia warto zadbać o materac przeciwodleżynowy. Może to być zwykły materac, posiadający kolce, zapewniające równomierny ucisk na całą powierzchnię ciała. Bardziej nowoczesne materace wyposażone są w komory z czujnikami ciśnienia. Powietrze wypełniające komory, co jakiś czas wymienia się, zapewniając leczniczy masaż i równomierny ucisk całego ciała. 

Jak leczyć odleżyny u osób starszych?

W przypadku gdy działania profilaktyczne nie przynoszą oczekiwanego efektu, należy wdrożyć jak najszybsze leczenie. Kuracja odleżyn zależy przede wszystkim od stopnia ich zaangażowania. W przypadku ran I i II stopnia zwykle stosuje się maści z antybiotykiem. Następnie zabezpiecza się je jałowymi opatrunkami. Najczęściej polecane maści to między innymi:

  • UniGel Apotex,
  • Argotiab,
  • MaxiBiotic,
  • PC 30 V,
  • Pilarix krem,
  • Nappiderm,
  • Alantan Plus.

Gdy zmagamy się z bardziej zaawansowanymi zmianami, warto stosować specjalistyczne opatrunki hydrożelowe, alginianowe, hydrokoloidowe lub ze srebrem. Opatrunki na odleżyny izolują ranę, przyśpieszają gojenie i regenerację skóry, dodatkowo zmniejszają ryzyko wystąpienia infekcji. Często także działają przeciwbólowo. Zaawansowane zmiany niekiedy wymagają leczenia chirurgicznego. Polegającego na oczyszczeniu rany oraz przeszczepieniu skóry. Po zabiegu konieczne jest wdrożenie działań prewencyjnych, chroniących przed powstawaniem kolejnych ran. 

Odleżyny u osób starszych 02

Należy pamiętać, że zaawansowane odleżyny można jedynie zaleczyć, uśmierzyć ból i zabezpieczyć przed groźnymi powikłaniami. Rany I i II stopnia można całkowicie wyleczyć. W przypadku długotrwałej opieki nad leżącą osobą, najważniejszą kwestią jest wprowadzenie skutecznej profilaktyki przeciwodleżynowej. 

Zapraszamy do naszego biura

W centrum Gdańska, na ulicy Szafarnia 11, lokal F8
Zobacz na mapie –>

Masz pytania? Zadzwoń:

☎️ +48 602 391 079

☎️ +48 58 333 12 38