Zadzwoń do nas: +48 602 391 079 | +48 662 630 454 lub napisz:

Otępienie starcze – Jak je leczyć?

Otępienie starcze, inaczej zwane demencją, to schorzenie spowodowane chorobą mózgu. Osoba, która cierpi na otępienie zmienia się zarówno pod względem psychicznym jak i fizycznym. Niestety zmian, które zaszły w mózgu osoby dotkniętej otępieniem, nie da się całkowicie wyleczyć. Można jednak podjąć pewne leczenie, które pozwoli na bardziej komfortowe życie.

Ważny Senior

Demencja jest z pewnością trudna dla osób bliskich, a zachowania osoby chorej stają się irytujące i niekiedy wytrącają z równowagi. W przypadku otępienia nie można jednak zapominać o kondycji psychicznej osoby dotkniętej tym problemem. W takiej sytuacji to Senior czuje się niekomfortowo i staje się wycofany. Zdarza się, że próbuje maskować pewne objawy, aby bliscy nie zwrócili uwagi na jego stan. A to niestety prosta droga do pogłębienia tychże objawów, a w dodatku do stanów depresyjnych, przygnębienia i alienacji.

Otępienie starcze  Jak je leczyć 01

Kiedy otępienie starcze dotyka kogoś z naszych bliskich przede wszystkim trzeba:

  • okazać dużo serca i zrozumienia;
  • reagować na zmiany, które dotykają Seniora i skorzystać z pomocy specjalisty;
  • uzbroić się w cierpliwość, a w razie potrzeby udać się po pomoc do psychologa.  

Pomoc w otępieniu starczym

To co w głównej mierze interesuje opiekunów Seniorów to sposób na otępienie starcze – jak je leczyć? Dobra wiadomość jest taka, że istnieją sposoby, dzięki którym można spowolnić rozwój demencji. Nieocenioną rolę ogrywa tu farmakologia, która wpływa na stymulację mózgu i wspiera jego działanie. Warto także udać się do terapeuty, który indywidualnie dopasuje przebieg terapii do potrzeb konkretnego pacjenta. W ramach takiej terapii wykonuje się przeróżne ćwiczenia intelektualne, pamięciowe czy trenowanie orientacji w terenie.

Otępienie starcze  Jak je leczyć 02

Niezależnie od tego można pewne ćwiczenia wykonywać w domowym zaciszu i wprowadzić do codzienności Seniora:

  • rozwiązywanie łamigłówek i krzyżówek;
  • wykorzystywanie gier logicznych;
  • czytanie czasopism branżowych;
  • naukę nowych słów;
  • poszukiwanie informacji, które wymagają od Seniora pewnego zaangażowania i wysiłku intelektualnego.

Dzięki regularnej stymulacji mózgu można znacząco poprawić jakość życia oraz kondycję psychiczną Seniora. Otępienie można spowolnić i podarować bliskiej osobie kolejne lata życia w komforcie. Otępienie starcze – jak je leczyć to w zasadzie nie jest trudne zagadnienie i przy określonych pokładach determinacji i cierpliwości można sobie z tym poradzić.

Zapraszamy do naszego biura

W centrum Gdańska, na ulicy Szafarnia 11, lokal F8
Zobacz na mapie –>

Masz pytania? Zadzwoń:

☎️ +48 602 391 079

☎️ +48 58 333 12 38