Zadzwoń do nas: +48 602 391 079 | +48 662 630 454 lub napisz:

Podawanie pożywienia przez sondę PEG

Opieka osób starszych w Niemczech niesie ze sobą różne zadania. Od łatwiejszych, czyli senior jest w stanie sam siebie obejść, do trudniejszych, gdzie to Ty musisz się nim zająć. Są ludzie, którzy dobrze rozumieją, co do nich mówisz, a ich choroby, nie ograniczają codziennego funkcjonowania. Są jednak osoby, które leżą cały czas w łóżku, mają problem ze słuchem albo wzrokiem, lub trzeba ich karmić poprzez sondę PEG. 

Co to jest sonda PEG i kiedy się ją stosuje?

Jest to urządzenie, które umieszcza się w żołądku. Urządzenie ułatwia podawanie pełnowartościowego pokarmu. Przez ścianę brzuszną wprowadza się rurkę. Metodę tą wykorzystuje się u pacjentów, którzy nie są w stanie przyjmować pokarmu poprzez jedzenie. Sonda PEG zmniejsza ryzyko stanów zapalnych i otarć, aniżeli pokarm, który wprowadzany jest przez układ pokarmowy. Jest łatwa w utrzymaniu jej w czystości na co dzień oraz w obsłudze.

Podawanie pożywienia przez sondę PEG 01

Podawanie pożywienia przez sondę PEG stosuje się u osób, u których nie ma możliwości dostarczenia do organizmu wystarczająco pełnowartościowego pożywienia, które zaspokaja jego zapotrzebowanie metaboliczne. Nie powoduje stanów zapalnych w kontakcie z żołądkiem. Najczęściej urządzenie PEG stosuje się u chorych z problemami neurologicznymi, np. udar mózgu, choroba Alzheimera, czy urazy głowy lub onkologicznymi, np. żywienie po operacji, czy chemioterapii. Wskazaniem mogą być urazy twarzy, gardła, czy krtani. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Czas jego trwania to 15 – 45 minut. Nie wolno jeść 8 godzin przed zabiegiem. Przeprowadzany jest pod kontrolą endoskopu.

Co trzeba wiedzieć przy podawaniu pożywienia metodą PEG?

Dieta osób starszych nie należy do łatwych. Wiele składników musi być wyeliminowanych z jadłospisu, ponieważ starsze organizmy już sobie z nimi nie radzą, a to prowadzi do wielu dolegliwości zdrowotnych. Opieka osób starszych w Niemczech może wymagać od Ciebie podawania tym osobom pokarm w taki właśnie sposób. Dlatego ważne jest, żebyś wiedział, z czym to się wiąże. Pamiętaj, aby dieta zawsze była ustalona przez lekarza, który oceni co i jak często może być podawane pacjentowi. 

Podawanie pożywienia przez sondę PEG 02

Podawanie pokarmu można podzielić na dwa sposoby:

 1. dobrze sprecyzowane dawki pożywienia podawane co kilka godzin, lub
 2. w określonym czasie, nieprzerwanie, przy czym przerwa trwa kilka godzin

Jakie zasady należy przestrzegać?

 • zanim zaczniesz przygotowywać posiłek, umyj dokładnie ręce;
 • sprawdź, czy sonda jest umieszczona poprawnie;
 • pomóż podopiecznemu usiąść w pozycji półsiedzącej;
 • postaraj się wyeliminować możliwość dostania się powietrza do sondy, może to prowadzić do zaburzeń jelitowych;
 • pościel oraz ubranie seniora zabezpiecz przed zabrudzeniami;
 • notuj pokarmy, które podajesz podopiecznemu oraz w jakiej ilości i o której godzinie;
 • zwracaj uwagę na to, jak senior czuje się podczas podawania jedzenia;
 • nie podawaj pokarmu, które w Twojej ocenie ma zmieniony wygląd;
 • zgłębnik musi być regularnie czyszczony po posiłku;
 • przez pół godziny od podania pokarmu, podopieczny powinien zostać w pozycji półsiedzącej;
 • gdy przetoka się zagoi, można brać kąpiel w wannie lub pod prysznicem;

Sondę PEG zakłada specjalista, który ma do tego uprawnienia. Osoba, która nie ma wystarczających kompetencji i umiejętności, nie może jej umieszczać, ani działać na własną rękę w przypadku przesunięcia się sondy. Jest to niedopuszczalne ze względu na możliwe poważne komplikacje, związane z nieumiejętną czynnością. Zawsze, gdy masz wątpliwości co do stanu urządzenia, czy do podawanie pożywienia przez sondę PEG, skontaktuj się z lekarzem. 

Zapraszamy do naszego biura

W centrum Gdańska, na ulicy Szafarnia 11, lokal F8
Zobacz na mapie –>

Masz pytania? Zadzwoń:

☎️ +48 602 391 079

☎️ +48 662 630 454

☎️ +48 58 333 12 38