Zadzwoń do nas: +48 602 391 079 | +48 662 630 454 lub napisz:

Przeziębienie seniora – jak pomóc?

Często dolegliwości, które dla osoby młodej lub w średnim wieku są mało uciążliwe, potrafią osobom starszym przysporzyć wielu kłopotów. Przeziębienie seniora – jak mu pomóc? To pytanie bardzo często pojawia się w poradnikach i na forach osób, które zajmują się dojrzałymi ludźmi na co dzień. Postępowanie w przypadku osób starszych wymaga zdecydowanie więcej uwagi i dbałości o detale, co ma ogromne znaczenie w utrzymaniu ich zdrowia na odpowiednim poziomie.

Przeziębienie seniora-jak pomóc 01

Przeziębienie seniora – jak pomóc?

Przeziębienie, czyli zapalenie błon śluzowych nosa, nie wymaga stosowania antybiotykoterapii. Leczenie tej dolegliwości opiera się na przyjmowaniu leków przeciwzapalnych zawierających paracetamol lub ibuprofen. Osoba starsza zmagająca się z przeziębieniem powinna odpoczywać i unikać kontaktów towarzyskich. Ważne aby chory senior był odciążony z konieczności wykonywania niepotrzebnych obowiązków, takich jak zakupy lub nadmierny wysiłek fizyczny. Również podawanie ciepłych płynów oraz witaminy C przyspiesza odpowiedź immunologiczną, dzięki czemu stan zapalny organizmu zostanie szybciej zneutralizowany.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Osoby starsze są najczęściej obciążone innymi chorobami, co w połączeniu z przeziębieniem może powodować niebezpieczne komplikacje. Odpowiednia podaż płynów i przypominanie o konieczności picia zapobiega odwodnieniu się organizmu. U przeziębionych seniorów warto zadbać o odpowiednią dietę, bogatą w niezbędne składniki mineralne. Zawartość witamin i makroelementów w podawanym jedzeniu w znaczący sposób przyspiesza powrót do zdrowia. Równie istotny jest aspekt psychiczny, który powinien przekładać się na szczególne zaopiekowanie osobą starszą w przypadku przeziębienia. Pogorszenie stanu fizycznego najczęściej wpływa na samopoczucie, dlatego w takich przypadkach warto poświęcić seniorowi więcej uwagi niż zazwyczaj. W sytuacjach tego rodzaju osoba starsza będzie potrzebowała również większego zrozumienia i pomoc w radzeniu sobie z wahaniami nastroju podczas przeziębienia będzie dla niej nieoceniona.

Przeziębienie seniora jak pomóc 02

Domowe sposoby:

  • Czosnek – ma działanie antybakteryjne, możemy go jeść po prostu lub dodawać do potraw. 
  • Rumianek –  łagodzi stany zapalne w organizmie, dlatego warto go przygotować dla seniora, jako napar do picia
  • Witamina C w walce z chorobą – nie tylko suplementy, ale również pietruszka może okazać się pomocna – ma więcej witaminy C niż cytryna. Maliny, owoce dzikiej róży, papryka żółta i czerwona, kiwi, brukselka, brokuły i jarmuż to prawdziwa dawka naturalnej witaminy C. Jeśli musisz wrócić do zdrowia w ekspresowym tempie, warto na śniadanie przygotować sobie odżywcze smoothie z pietruszki, jarmużu, malin, imbiru i łyżki miodu. 
  • Szałwia –  naparem z szałwii należy płukać gardło. Ma on działanie odkażające i przeciwzapalne. 
  • Czarny bez. Jagody czarnego bzu działają przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Możemy je stosować jako napar do picia, jak również do płukania gardła. 
  • Nawilżanie –  zarówno nawilżanie pomieszczenia jak i nosa chorego może pomóc w walce z przeziębieniem. Możemy użyć nawilżacza lub zawiesić mokry ręcznik na kaloryferze.

Zapraszamy do naszego biura

W centrum Gdańska, na ulicy Szafarnia 11, lokal F8
Zobacz na mapie –>

Masz pytania? Zadzwoń:

☎️ +48 602 391 079

☎️ +48 58 333 12 38