Zadzwoń do nas: +48 602 391 079 | +48 662 630 454 lub napisz:

Seniorzy na wózku – jak się nimi opiekować?

Seniorzy na wózku – jak się nimi opiekować? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób. Wiedza w temacie opieki nad seniorem poruszającym się na wózku może przydać się każdemu z nas. Taką wiedzę muszą mieć opiekunki osób starszych, pielęgniarki, nawet pracownicy socjalni. Taka wiedza przyda się również każdemu, kto posiada w rodzinie osobę starszą, poruszającą się na wózku.

Seniorzy na wózku – jak się nimi opiekować?

Odpowiednia opieka nad osobą starszą poruszającą się na wózku jest bardzo ważna nie tylko dla jego komfortu, ale również dla jego bezpieczeństwa. Podobnie ma to ogromne znaczenie dla osoby, która opiekuje się seniorem na wózku. Odpowiedzialna opieka jest dużo łatwiejsza, chociaż to i tak nierzadko trudne zadanie.

Seniorzy na wózku Jak się nimi opiekować 01

Przede wszystkim należy dowiedzieć się, z jakiego powodu osoba starsza porusza się na wózku. Taki stan sytuacji nie musi oznaczać, że nastąpił paraliż. Powodów może być wiele, zależą one od indywidualnych doświadczeń seniora. Po co nam ta wiedza? Otóż dzięki niej dużo łatwiej jest wczuć się w sytuację seniora, zrozumieć jego potrzeby i uczucia. To bardzo ułatwia opiekę nad osobą poruszającą się na wózku. Sytuacja, w której okazuje się, że człowiek musi nagle przesiąść się na wózek może okazać się bardzo trudna do zaakceptowania. Jeśli senior nie pogodził się z rzeczywistością, warto przemyśleć kwestie rozmowy z psychologiem.

Seniorzy na wózku Jak się nimi opiekować 02

Oto kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym opieka nad seniorem na wózku będzie łatwiejsza i skuteczniejsza:

  1. Nauka odpowiedniego podnoszenia – bez tego ani rusz. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, zarówno twoje jak i seniora. Podnoszenia starszej osoby niestety nie da się uniknąć w takiej sytuacji, niemal codziennie należy robić do kilkukrotnie. Warto więc zapytać kogoś doświadczonego jak prawidłowo podnieść osobę starszą, albo poszukać filmów instruktażowych dostępnych w internecie. Po kilku próbach na pewno zrozumiesz o co chodzi, a podnoszenie seniora będzie dużo prostsze i bezpieczniejsze dla seniora i twojego kręgosłupa.
  2. Nie wyręczaj seniora we wszystkim – jeśli osoba starsza ma sprawne ręce, pamiętaj o tym. Senior to nie niemowlę, osoby starsze wciąż chcą czuć się dorosłe i samodzielne. Dlatego nie warto wyręczać ich we wszystkim. Jeśli osoba starsza jest zdolna zrobić coś samodzielnie – pozwól jej na to.
  3. Pamiętaj o regularnych spacerach – pobyt na świeżym powietrzu jest wskazany. Dzięki temu zdrowie jest lepsze, samopoczucie znajduje się na zadowalającym poziomie. Nawet jeśli spacer to dla was ogromna wyprawa, warto codziennie, chociaż na kilka minut pooddychać świeżym powietrzem.
  4. Ćwicz cierpliwość – osoby starsze są często bardzo specyficzne w swoim zachowaniu. Jeśli taka osoba porusza się na wózku i nie akceptuje tego faktu, jej zachowanie może być niegrzeczne. Postaraj się zrozumieć sytuację i dużo rozmawiać, jeśli jednak nic to nie da, warto zasięgnąć porady specjalistów w tej kwestii.
  5. Pamiętaj, że osiągnięcie sukcesu wymaga czasu – pierwsze tygodnie opieki nad seniorem na wózku nie będą łatwe, jednak każde kolejne będą bardziej efektywne. Daj czas zarówno sobie jak i osobie starszej. Z biegiem czasu wszystko będzie łatwiejsze.
  6. Potraktuj to jako okazję do pomocy i nabycia cennego doświadczenia – wózek często wywołuje niechęć, poczucie bezradności. Jako opiekun osoby starszej możesz w pierwszej chwili przerazić się ogromem ciężaru. Wszystko jednak jest do przełamania, a po kilku tygodniach opieki okaże się, że nie jest to wcale takie przytłaczające jak się wydawało. Oczywiście opieka nad seniorem na wózku nie należy do najłatwiejszych zadań, ale już po kilku dniach albo tygodniach prawdopodobnie wypracujecie takie rozwiązania, które ułatwią sytuację.

Empatia

Opieka nad seniorem nie jest łatwa, szczególnie na początku jest to trudne doświadczenie. Pamiętaj jednak, że zarówno dla ciebie jak i seniora jest to trudna i nowa sytuacja. Empatia i chęć zrozumienia drugiej osoby na pewno pomogą i uczynią pracę efektywniejszą, mniej straszną.

Seniorzy na wózku Jak się nimi opiekować 03

Seniorzy na wózku – to część pracy opiekunki osoby starszej. Najważniejsze w tym wszystkim jest traktowanie osoby starszej jak dorosłego człowieka, zachowanie szacunku i szukanie takich rozwiązań, które ułatwią wam wspólną codzienność. Świadomość tego, że robisz coś naprawdę dobrego na pewno zmobilizuje cię do pracy i zdobywania doświadczenia w tym zakresie.

Zapraszamy do naszego biura

W centrum Gdańska, na ulicy Szafarnia 11, lokal F8
Zobacz na mapie –>

Masz pytania? Zadzwoń:

☎️ +48 602 391 079

☎️ +48 58 333 12 38