Zadzwoń do nas: +48 602 391 079 | +48 662 630 454 lub napisz:

Śmierć podopiecznego – jak sobie z tym poradzić?

Opieka nad osobą starszą daje wiele radości i satysfakcji, ale wymaga również pewnych umiejętności. Warto pamiętać, że czas spędzony z seniorem zbliża, dlatego śmierć podopiecznego to zawsze duże przeżycie. Jak odnaleźć się po odejściu podopiecznego? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na ten ważny temat.

Gdy senior odejdzie w obecności opiekuna

Opiekunowie towarzyszą seniorom w czasie ostatnich chwil życia. Nic więc dziwnego, że pojawia się pewien rodzaj przywiązania do podopiecznego, a wizja jego odejścia powoduje smutek. Bardzo ważne jest to, aby wiedzieć jak postępować, gdy senior odejdzie w obecności opiekuna. Chociaż taka sytuacja nie jest łatwa, warto zachować spokój i wspierać seniora w tych trudnych chwilach. Trzymanie za rękę czy odmawianie modlitwy doda otuchy. Obecność i empatia jest w tych chwilach bardzo ważna dla każdego seniora. Własne emocje i uczucia należy na ten czas odłożyć i skupić się na wsparciu podopiecznego do ostatniej chwili życia. Jeśli jest taka możliwość, warto zadzwonić również do najbliższych seniora, którzy na pewno chcieliby się z nim pożegnać.

Śmierć podopiecznego - jak sobie z tym poradzić 01

Gdy senior już odejdzie, opiekun powinien wykonać jeszcze dwa ważne zadania:

  • Powiadomić lekarza, aby mógł stwierdzić zgon.
  • Do obowiązków opiekuna należy także poinformowanie agencji, przez którą jest zatrudniony.

Jeśli opiekun ma taką potrzebę i chęć, może uczestniczyć w ostatnim pożegnaniu podopiecznego. Warto także pamiętać, że agencja gwarantuje ciągłość zatrudnienia, a więc opiekun ma możliwość podjęcia się realizacji nowego zlecenia.

Jak poradzić sobie ze stratą?

Śmierć podopiecznego – jak sobie z tym radzić? Takie pytanie warto zadać sobie jeszcze przed podjęciem zlecenia. Przygotowanie do odejścia podopiecznego ma duże znaczenie. Przede wszystkim opiekun powinien sobie uświadomić, że poczucie bólu i straty jest w takich sytuacjach normalne. Opiekun spędza przecież ze swoim podopiecznym dużo czasu, a więc nietrudno o nawiązanie relacji i przyzwyczajenie. Z pewnością nie warto tłumić swoich uczuć, warto natomiast zadbać o wyciszenie, które pozwoli na przemyślenia i odpoczynek.

Śmierć podopiecznego - jak sobie z tym poradzić 02

Jeśli poradzenie sobie z uczuciami po śmierci podopiecznego jest wyjątkowo trudne, opiekun powinien pamiętać o sile rozmowy. Wypowiadanie na głos swoich uczuć, przemyśleń, a nawet wspominanie osoby zmarłej mogą oczyszczać i pomóc poradzić sobie ze stratą. W takiej sytuacji znaczenie ma wsparcie bliskich i rodziny osoby, która pracuje jako opiekun. Znaczenie ma ta także czas, który warto sobie dać, aby stopniowo powrócić do obowiązków i normalnego rytmu dnia. 

Jeśli samodzielne poradzenie sobie ze stratą jest zbyt trudne, dobrym rozwiązaniem okaże się wizyta u specjalisty. Pomoc psychologa jest w tego rodzaju przypadkach nieoceniona i warto z niej skorzystać. Odpowiednio dobrana terapia pomoże skutecznie uporać się z negatywnymi emocjami i wrócić do normalnego trybu życia.

Nie działaj pochopnie. Śmierć podopiecznego – jak sobie z tym radzić? Na ten temat wiesz już wszystko, co najważniejsze. Warto także pamiętać o tym, że pochopne działanie po doświadczeniu straty nie jest dobrym rozwiązaniem. Po śmierci podopiecznego przychodzi chęć na zrezygnowanie z pracy opiekuna. Warto jednak przemyśleć decyzję, wyciszyć się i dać sobie czas. Opieka nad osobami starszymi jest bardzo potrzebna, dzięki tej pracy można pomóc seniorom i wspierać ich w ostatnich chwilach życia. Chociaż nie jest to łatwe, jest bardzo potrzebne. Jeśli chcesz pomagać osobom starszym, nie warto poddawać się po pierwszej stracie, a pomyśleć o tym, jak wiele seniorów potrzebuje empatycznych opiekunów i pomocy.

Zapraszamy do naszego biura

W centrum Gdańska, na ulicy Szafarnia 11, lokal F8
Zobacz na mapie –>

Masz pytania? Zadzwoń:

☎️ +48 602 391 079

☎️ +48 662 630 454

☎️ +48 58 333 12 38