Częstotliwość występowania udaru mózgu wzrasta wraz z wiekiem. Seniorzy są na niego szczególnie narażeni, ponieważ większość z nich zmaga się z dodatkowymi chorobami, które obciążają układ naczyniowy. Udar mózgu u seniora — jak go rozpoznać? Porady i wskazówki, które zawiera poniższy artykuł, pozwolą w porę zapobiec negatywnym następstwom incydentu udarowego.
Udar mózgu u seniora – jak go rozpoznać?
Niepokojące objawy.
Rozpoznanie udaru u seniora nie jest wcale trudne i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Zachorowanie może być poprzedzone kilkugodzinnym ogólnym złym samopoczuciem, zamroczeniem, czy apatią. Senior, który właśnie doświadcza udaru, może mieć jeden, kilka lub wszystkie poniższe symptomy:
- niewyraźną i bełkotliwą mowę,
- opadającą powiekę,
- obniżony jeden z kącików ust,
- słabszą jedną stronę ciała (rękę, nogę),
- zawroty głowy,
- nudności,
- utratę przytomności;
Niekiedy trudno zauważyć powyższe objawy udaru u seniora, który położył się do łóżka z nadzieją, że złe samopoczucie minie. Właśnie dlatego, by rozwiać wątpliwości, należy go poprosić, żeby:
- samodzielnie usiadł,
- powtórzył wypowiedziane przez opiekuna proste zdanie,
- uniósł kończyny obu stron ciała,
- uśmiechnął się;
To krótkie badanie pozwala rozróżnić udar od innych schorzeń. Jeżeli w trakcie takiego badania dostrzeże się asymetrię siły mięśni, ułożenia twarzy i niewyraźną mowę, trzeba natychmiast reagować. W jaki sposób? Udar mózgu u seniora — Porady i wskazówki, które dotyczą pomocy osobie starszej w incydencie udarowym, znajdują się poniżej.
Pierwsza pomoc w trakcie udaru u seniora
Najważniejszym czynnikiem, który decyduje o tym, czy senior uniknie trwałej niepełnosprawności w wyniku udaru lub utraty życia, jest czas! Istotne jest to, że każda minuta jest na wagę złota. W przypadku podejrzenia udaru nie wahajmy się działać. I natychmiast wzywać pogotowie.
Co więcej, można zrobić?
- uspokajać seniora, wspierać go i dodawać otuchy,
- uchylić okno, co daje dodatkowy komfort psychiczny,
- ułożyć wygodnie starszą osobę i pilnować, by nie wykonywała gwałtownych ruchów;
Tego absolutnie nie należy robić:
- podawać choremu na własną rękę żadnych lekarstw,
- zostawiać seniora samego,
- zmuszać go do aktywności fizycznej,
- wpadać w panikę;
Udar nie zawsze przebiega w ten sam sposób. U niektórych seniorów symptomy mogą być łagodne, u innych ciężkie. Może dojść również do utraty przytomności, a w tym przypadku trzeba stale kontrolować funkcje życiowe (oddech, tętno). Jeżeli oczekując na karetkę pogotowia, dojdzie do zatrzymania tych czynności, należy podjąć akcję reanimacyjną.
Stosowanie się do powyższych rad i wskazówek, pomoże uniknąć trwałej utraty zdrowia u seniora.