Zadzwoń do nas: +48 602 391 079 | +48 662 630 454 lub napisz:

Wielkanoc w Niemczech

Wielkanoc w Niemczech jest wyjątkowym świętem, któremu towarzyszy wiele przygotowań. Jednak najważniejsze jest to, aby czas wielkanocny spędzić z rodziną. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że świętom Wielkanocnym towarzyszą różne zwyczaje w zależności od kraju. Na terenach zamieszkanych przez Niemców to święto wygląda zupełnie inaczej, kultywuje się inne tradycje.

W Niemczech Wielkanoc obchodzi się w tym samym czasie co w Polsce. Jest czasem odpoczynku i spotkań z rodziną. Jednak obowiązują inne zwyczaje, które mogą wywoływać czasami zdziwienie. Przygotowania rozpoczynają się od Wielkiego Postu, w którego czasie, należy wykonać Wielkanocny bukiet. Następnie Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota, Niedziela Wielkanocna i Wielkanocny Poniedziałek i na tym kończą się podobieństwa. Jedną z istotniejszych różnic jest brak święcenia pokarmów. W Wielkanoc w Niemczech podczas obrzędów rozpala się ogniska przed kościołami, od których odpala się świece paschalne. Następnie świece zabiera się do domów. Towarzyszą domownikom podczas świąt.

Wielkanoc w Niemczech 01

Jak święta Wielkanocne są obchodzone w Niemczech?

Najważniejsza jest Niedziela Wielkanocna i Poniedziałek Wielkanocny. Przygotowania zaczyna się od Wielkiego Postu. Według tradycji w tym czasie należy wykonać bukiet wielkanocny — zielone gałązki i kolorowe wydmuszki jajek. Taki bukiet znajduje się w każdym mieszkaniu. Ponadto każdego dnia kultywowane są inne tradycje, które towarzyszą, aż do końca Wielkanocy.

Wielki Czwartek

Zwany w Niemczech jako Zielony Czwartek. W ten dzień maluje się jajka na zielono i przystraja się dom zielonymi ozdobami. Ponadto należy zjeść coś zielonego. 

Wielki Piątek

Ten dzień jest wolny od pracy. W Niemczech Wielki Piątek jest poświęcony modlitwom i nabożeństwom. Po skończonej mszy wierni zostają na tradycyjnym poczęstunku nazywanym Agapa, który składa się z wody, chleba i wina. Ponadto, aż do niedzieli nie używa się dzwonków ani dzwonów. Z tego powodu Wielki Piątek nazywa się Cichym piątkiem. W niektórych regionach kultywuje się jeszcze tradycję używania grzechotek zamiast dzwonków — dzieci biegają od domu do domu z grzechotkami i zapraszają do modlitwy.

Wielka Sobota

W Niemczech nie święci się pokarmów. W Wielką Sobotę przed kościołami palą się poświęcone ogniska, z których wierni odpalają świece paschalne. Takie świece następnie zabiera się do domów i stawia w pomieszczeniach, w których przygotowuje się posiłki. 

Wielkanoc w Niemczech 02

Wielkanocna Niedziela i Wielkanocny Poniedziałek

Te dni rozpoczynają się od porannego nabożeństwa. Jest to czas odpoczynku i spotkań z rodziną i przyjaciółmi. W Wielkanoc w Niemczech na stole powinna się znaleźć świeca paschalna i zajączek z cukru lub czekolady. Popularnym zwyczajem jest stukanie się jajkami z wszystkimi obecnymi — jajko z najtrwalszą skorupką wygrywa. Ponadto czasami obdarowuje się członków rodziny słodkimi prezentami. Po wielkanocnym śniadaniu dzieci wybierają się na poszukiwanie kolorowych jajek. W  Niemczech wyjątkowo popularny jest Zajączek Wielkanocny, który chowa kolorowe pisanki w mieszkaniu lub ogrodzie. Zadaniem dzieci jest znalezienie wszystkich ukrytych jajek.

W Wielkanocny Poniedziałek nie ma zwyczaju lania się wodą. Dlatego lepiej tego nie robić, gdyż może być źle odebrane. Dosyć popularne są również wyjazdy podczas świąt.

Ciekawe tradycje Wielkanocne w Niemczech

Wielkanoc w Niemczech to wiele różnych tradycji. Jedne są bardziej znane, a inne coraz mniej rozpowszechnione. Do ciekawszych tradycji można m.in. zaliczyć:

  • procesje konne — w niektórych miastach dosyć popularne są uroczyste procesje na koniach.
  • ozdabianie studni i fontann — w niektórych rejonach tradycyjnie piło się wodę ze studni lub fontanny w celu oczyszczenia i zachowania zdrowia. Z tego powodu przyozdabia się fontanny i studnie.
  • Zielony Czwartek — jedzenie zielonych potraw, malowanie jajek na zielono i zielone bukiety wielkanocne to jedna z ciekawszych tradycji,
  • dzieci zbierające słodycze — w niektórych rejonach dzieci chodzą po domach i proszą o słodycze.
  • Zajączek Wielkanocny — poszukiwanie kolorowych jajek jest szczególnie uwielbianym zwyczajem przez dzieci.
  • Wyjazdy — w święta dosyć popularne są wyjazdy do innych miast.
  • Cichy Piątek — rezygnacja z dzwonków i dzwonów na mszy, zachowanie ciszy. 

Zapraszamy do naszego biura

W centrum Gdańska, na ulicy Szafarnia 11, lokal F8
Zobacz na mapie –>

Masz pytania? Zadzwoń:

☎️ +48 602 391 079

☎️ +48 662 630 454

☎️ +48 58 333 12 38