Zadzwoń do nas: +48 602 391 079 | +48 662 630 454 lub napisz:

Zaparcia u osób starszych

Zaparcia to częsty problem wśród osób w podeszłym wieku. Zwolniona praca układu pokarmowego jest związana z szeregiem przykrych dolegliwości, które mają wpływ na komfort życia osoby starszej. Zaparcia nie powinny być ignorowane, ponieważ brak reakcji może przyczynić się do rozwoju takich chorób jak drażliwość jelita grubego czy nowotworów układu pokarmowego. Dzięki lekturze tego wpisu dowiesz sobie, jak sobie radzić z problemem zaparć u seniorów przy zastosowaniu domowych sposobów.

Zaparcia u osób starszych 01

Jak rozpoznać zaparcie u seniora?

O zaparciu można mówić wówczas, gdy oddawanie stolca nie odbywa się w sposób regularny. Fakt ten wynika z problemu związanego z treścią pokarmową zalegającą w jelicie przez 2 lub 3 dni. W takim przypadku podczas wypróżniania towarzyszą następującego rodzaju objawy:

  • wzdęcia i gazy,
  • ból podczas oddawania stolca,
  • bóle głowy,
  • poczucie pełności.

Jeśli zaparcia zdarzają się sporadycznie, nie należy się tym martwić. W zdecydowanej większości przypadków przykrą dolegliwość można zwalczyć stosując domowe sposoby. Jak sobie z tym radzić? Zapoznaj się z prostymi sposobami na przeciwdziałanie problemowi z zaparciami.

Zaparcia u osób starszych 02

Domowe sposoby na zaparcie u seniora

Zmiana diety

Osoby starsze powinny dbać o dietę, celem zapobiegania dolegliwościom układu pokarmowego. Problem z zaparciem jest dość często powiązany z niedoborem błonnika w diecie. Warto więc zadbać o to, aby w codziennych posiłkach dostarczać go w nieco większych ilościach. W przypadku występowania zaparcia, należy więc podać seniorowi surowe owoce i warzywa ze skórką, a także pełnoziarniste pieczywo i otręby.

Aktywność fizyczna

Regularna aktywność fizyczna gwarantuje człowiekowi szereg korzyści. Osoby starsze, które uprawiają sport mogą liczyć nie tylko na lepszą tężyznę fizyczną, ale również zmniejszone ryzyko problemów z układem pokarmowym. Wystarczy kilkanaście minut codziennej gimnastyki czy energicznego spaceru, by diametralnie zwiększyć jakość życia seniora.

Środki farmakologiczne W przypadku nawracających problemów z zaparciami niezbędnym może okazać się stosowanie leków przepisanych przez specjalistę. Warto jednak pamiętać, iż dodatkowe środki farmakologiczne u seniorów powinny stanowić ostateczność w sytuacji kryzysowej. Nadmiar przyjmowanych leków może bowiem stanowić ryzyko dla osób w podeszłym wieku.

Zapraszamy do naszego biura

W centrum Gdańska, na ulicy Szafarnia 11, lokal F8
Zobacz na mapie –>

Masz pytania? Zadzwoń:

☎️ +48 602 391 079

☎️ +48 662 630 454

☎️ +48 58 333 12 38