Zadzwoń do nas: +48 602 391 079 | +48 662 630 454 lub napisz:

Zespół poupadkowy u seniorów

Opieka nad osobami starszymi wymaga tego, by stale sprawować nad nimi kontrolę. Konieczne jest wspieranie seniora w codziennych czynnościach i minimalizowanie możliwości upadu i kontuzji. U około 25% z nich występuje tak zwany zespół poupadkowy. Na czym on więc polega, a także jak zapobiegać upadkom podczas opieki nad osobą starszą?

Co to jest zespół poupadkowy?

Zespół poupadkowy nie pojawia się u seniorów zbyt często. Zwykle dotyka on około 25% z nich. Pojawia się on w momencie kiedy:

  • seniorzy sami się przewrócili;
  • seniorzy byli świadkami upadku kogoś innego.

Chcąc więc jasno określić, co to jest zespół poupadkowy, można śmiało nazwać go zbiorem zachowań lękowych. Seniorzy doświadczają ogromne strachu, często niewspółmiernego do sytuacji związanej z ich upadkiem.

Zespół poupadkowy u seniorów 01

Czym objawia się zespół poupadkowy?

Zespół poupadkowy najczęściej objawia się tym, iż seniorzy świadomie ograniczają do minimum swoją aktywność ruchową. Wierzą oni bowiem, że jest to jedyny, słuszny sposób na to, by uchronić się przed upadkiem. Jednym z najcięższych objawów jest moment, w którym senior całkowicie unika wstawania z łóżka. To z kolei prowadzi do zaniku funkcjonalności mięśni, a także ewentualnych odleżyn. Sprawność stawów i ogólnie pojęta mobilność zostają trwale upośledzone. Senior przestaje być samodzielny i wymaga jeszcze większej opieki.

Zespół poupadkowy u seniorów 02

Jak zapobiegać upadkom?

Opiekunowie powinni dołożyć wszelkich starań do tego, by senior nie rozwinął zespołu poupadkowego. Konieczne jest więc odpowiednie zapobieganie takim sytuacjom. Przede wszystkim warto zachęcić seniora do korzystania z akcesoriów wspierających mobilność u osób starszych. Balkoniki czy laski pomogą zachować im pełną stabilność. Ważne jest także to, by opiekunowie byli obecni w momencie, kiedy ich podopieczny wybiera się na spacer. Dzięki temu senior będzie czuł się znacznie pewniej. Ważne jest także zmotywowanie seniora do zmiany nawyków. Odstawienie używek, a także utrzymywanie prawidłowej masy ciała, znacznie zmniejsza ryzyko upadku. Ważna jest także regularna aktywność fizyczna. Niewymagające ćwiczenia pozwolą na zachowanie sprawności mięśni oraz stawów, a także pomogą zachować osobie starszej mobilność.

Zapraszamy do naszego biura

W centrum Gdańska, na ulicy Szafarnia 11, lokal F8
Zobacz na mapie –>

Masz pytania? Zadzwoń:

☎️ +48 602 391 079

☎️ +48 662 630 454

☎️ +48 58 333 12 38