Zadzwoń do nas: +48 602 391 079 | +48 662 630 454 lub napisz:

Depresja Seniora. Co możesz zrobić, by mu pomóc?

Złe samopoczucie towarzyszy bardzo dużej ilości seniorów. Niekiedy depresja seniora jest trudna do rozpoznania. Dzieje się tak ponieważ często objawy mylone są z innymi chorobami bądź z oznakami starzenia się. Depresja wpływa destrukcyjnie na stan zdrowia oraz psychikę. Dlatego warto uważnie obserwować zachowania osób starszych. Odpowiednia i szybka pomoc jest niezbędna. 

Depresja seniora – przyczyny.

Główna przyczyna stanów depresyjnych osób w podeszłym wieku jest samotność. Przejście na emeryturę często wiąże się z odizolowaniem społecznym. Wpływa to negatywnie na nastrój. Taka osoba wyraźnie czuje się już niepotrzebna. Często pogarsza się też jej sytuacja finansowa. Z wiekiem maleje sprawność i aktywność fizyczna. A co za tym idzie pogarsza się stan zdrowia. Osoby starsze wyraźnie dostrzegają zmiany w swoim wyglądzie. Co raz więcej osób z otoczenia umiera bądź ciężko choruje. Depresje seniorów mogą powstawać również przez predyspozycje genetyczne oraz niektóre przyjmowane leki. Ogromne znaczenie ma więc podejście bliskich osób. Jeżeli senior nie ma odpowiedniego wsparcia ryzyko zachorowania znacznie wzrasta.

Depresja Seniora Co możesz zrobić by mu pomóc 01

Jak pomóc seniorowi w depresji?

Najlepszą pomocą dla seniora to obecność bliskich osób. Wspólne spędzanie czasu, proponowanie pomocy w pracach domowych. Pomoc ta powinna opierać się na wspólnej pracy, a nie wykonywaniu czynności za seniora. Czasami wystarczy nawet zwykła rozmowa oraz uważne wysłuchanie o problemach starszej osoby. Nie powinno się lekceważyć trosk seniora. Tym bardziej ich krytykować. Wręcz przeciwnie seniorów należy motywować i dopingować do aktywności. Warto zaangażować osobę starszą w dodatkowe zajęcia np. spotkania ze znajomymi, czytanie książek, wyjście na zakupy. Gdy nie jesteśmy w stanie dostarczyć bliskiemu seniorowi odpowiedniego wsparć warto sięgnąć po pomoc. Można skorzystać z domu opieki bądź opiekunki, która zajmie się seniorem w domu. 

Depresja Seniora Co możesz zrobić by mu pomóc 02

Jak rozpoznać depresję u seniora?

Depresja może przejawiać się u osób starszych w różne mniej i bardziej dostrzegalne symptomy. Charakterystyczne objawy:

 • stany lękowe,
 • wzmożona płaczliwość,
 • nadmierna drażliwość,
 • urojenia,
 • myśli samobójcze,
 • uczucie nieokreślonego niepokoju. 

Mniej dostrzegalne objawy:

 • zburzenia snu,
 • ponury nastrój,
 • zmniejszony bądź zwiększony apetyt,
 • utrata zainteresowań,
 • słabsza koncentracja,
 • brak pewności siebie,
 • zła samoocena,
 • brak oznak radości,
 • nieuzasadnione poczucie winy. 

Praca opiekunek

Praca z osobami starszymi wymaga ogromnej ilości empatii, odpowiedniego podejścia oraz wiedzy. Polskie opiekunki są bardzo cenione i to nie tylko w Polsce. W Niemczech z roku na rok wzrasta zapotrzebowanie na opiekunki z Polski. Polskie opiekunki są chętnie zatrudniane zarówno w niemieckich domach opieki jaki i przez prywatne rodziny. Spowodowane jest to obopólnymi korzyściami. Polski personel jest na wysokim poziomie. Cechuje się dużą sumiennością, odpowiedzialnością oraz życzliwością. Niemcy doceniają starania polskich opiekunek za dobrą pracę potrafią je godziwie wynagrodzić. Opieka osób starszych w dzisiejszym starzejącym się społeczeństwie to zawód niezwykle potrzebny.

Depresja Seniora Co możesz zrobić by mu pomóc 03

Opiekunki w Niemczech

W Niemczech co piąta osoba jest w wieku powyżej 65 lat. Zatem ciągle przybywa chorych i wymagających pomocy osób. Wzrasta więc zapotrzebowanie na profesje jaką wykonuje opiekunka. Pomimo dużych komfortów oferowanych przez niemieckie domy opieki większość seniorów nie chce opuszczać własnego domu. Osoby starsze źle się czują w obcych miejscach. Polskie opiekunki są rozwiązaniem dla wielu rodzin, które pragną aby ich bliski nie był odizolowany oraz opuszczony. Opiekunka otacza swojego podopiecznego serdecznością, ciepłem, bezpieczeństwem oraz pomocą. Senior jest traktowany jako towarzysz, a wszystko odbywa się w stosunkach przyjacielskich. 

Zapraszamy do naszego biura

W centrum Gdańska, na ulicy Szafarnia 11, lokal F8
Zobacz na mapie –>

Masz pytania? Zadzwoń:

☎️ +48 602 391 079

☎️ +48 58 333 12 38