Zadzwoń do nas: +48 602 391 079 | +48 662 630 454 lub napisz:

Komunikacja z seniorem

Komunikacja od zawsze była podstawą międzyludzkich interakcji. To właśnie dzięki niej nawiązuje się emocjonalne więzi i tworzy nić porozumienia pomiędzy dwojgiem ludzi. Swobodna komunikacja jest niezwykle istotnym aspektem również w kontekście przekazywania informacji. Szczególną rolę komunikacja z Seniorem pełni, kiedy chcemy z nią porozumieć. Napotykamy wówczas wiele przeszkód i trudności. Zarówno przekazywanie jak i uzyskiwanie informacji staje się prawdziwym wyzwaniem. Wobec tego jak komunikować się z seniorem, by on nas zrozumiał?

Komunikacja z seniorem 01

Jakie są przeszkody w komunikacji z seniorem?

Opiekunowie zwykle napotykają wiele utrudnień w zakresie komunikacji z seniorem. Dlaczego tak się dzieje? Otóż w podeszłym wieku pojawiają się konkretne dolegliwości, które proces przekazywania informacji znacznie komplikują. Seniorzy z powodu wielu chorób mogą nie do końca poprawnie dobierać słowa lub nawet je wypowiadać. Jednak do największych przeszkód w komunikacji z seniorem można zaliczyć:

  • obniżenie sprawności umysłowej- to dość popularna dolegliwość, która dotyka osoby w podeszłym wieku. Wówczas seniorzy często mylą fakty lub o nich zapominają. Zdarza się również wielokrotne powtarzanie tego, co senior przed chwilą powiedział. Dodatkowo zadawane przez osoby starsze pytania, mogą wydawać się opiekunom całkowicie nielogiczne.
  • problemy ze słuchem – osoby starsze często miewają problemy ze słuchem. Nie zawsze muszą one wynikać z choroby, ale często mogą być nawet wynikiem procesu starzenia się. Wobec tego ciężko przekazać seniorom informacje, tak by były one zrozumiałe.
  • zaburzenia mowy ciała – mowa ciała jest niezwykle ważną kwestia w zakresie komunikacji. Często seniorzy jednak nie są wstanie tak efektywnie gestykulować i operować mimiką twarzy, przez co komunikacja z nimi staje się o wiele trudniejsza. Komunikacja niewerbalna z seniorem spełnia niezwykle istotną rolę, a jej zaburzenia niezwykle utrudniają proces zrozumienia przekazywanych przez seniora informacji.
Komunikacja z seniorem 02

Jak poprawnie komunikować się z osobą starszą?

W czasie komunikacji z seniorem opiekunowie powinni pamiętać, by dostosować do niego swój sposób mówienia, a także mowę ciała, z uwzględnieniem jego umiejętności. Osoby starsze często z powodu chorób nie mają szansy na swobodną rozmowę. Wobec tego trzeba zagwarantować seniorowi odpowiednie warunki i dołożyć wszelkich starań, by czuł się swobodnie podczas komunikacji i nie był zestresowany.

O czym opiekun seniora musi pamiętać podczas komunikacji?

Przede wszystkim opiekun musi zapewnić komfortowe warunki i zadbać o to, by nie występowały przeszkody, które mogą ograniczyć efektywność komunikacji. Otoczenie powinno być maksymalnie spokojne i wyciszone, a pomiędzy rozmówcami musi panować swobodna i luźna atmosfera. Ważne jest, by zapewnić seniorowi poczucie bezpieczeństwa. Warto również, by opiekunowie wykazali się empatią i nie wywierali na osobie starszej presji, gdy próbuje ona coś zakomunikować. Opiekun musi również idealnie dostosować swój ton głosu i każdą frazę wypowiadać niezwykle głośno i wyraźnie. Wówczas senior będzie mógł bez problemu rozumieć konkretne słowa i analizować fakty. Warto również mówić wolno i korzystać z różnorodnych pomocy. Można wykorzystać kartki, na których będzie można przedstawić daną informację wizualnie, a także opiekunowie mogą wykorzystywać gestykulację i odpowiednią mimikę twarzy. Konieczne jest również słuchanie tego, co mówi do opiekuna osoba starsza i dać jej poczucie bezpieczeństwa. Taki sposób komunikacji zapewni zrozumienie pomiędzy stronami.

Zapraszamy do naszego biura

W centrum Gdańska, na ulicy Szafarnia 11, lokal F8
Zobacz na mapie –>

Masz pytania? Zadzwoń:

☎️ +48 602 391 079

☎️ +48 662 630 454

☎️ +48 58 333 12 38