Zadzwoń do nas: +48 602 391 079 | +48 662 630 454 lub napisz:

Opieka nad seniorami chorymi na demencję

Słowo „demencja” opisuję grupę objawów, które towarzyszą najczęściej seniorom. W ich skład może wchodzić utrata pamięci, zaburzenia mowy, a także kłopoty z myśleniem. Objawom tym bardzo często towarzyszą także zmiany nastroju, zachowania lub percepcji. Na początku zwykle zmiany te są niewielkie. Z czasem jednak mogą one skutecznie zaburzyć życie codzienne nie tylko osoby chorej, ale także osób żyjących z nią. Pod nazwą demencji mogą kryć się także inne choroby – Parkinson czy Alzheimer. Opieka nad seniorami chorymi na demencję to niemałe wyzwanie nawet dla najbardziej doświadczonej opiekunki. Należy pamiętać, że choroba ta nie jest naturalna w procesie starzenia się.

Opieka nad seniorami chorymi na demencję 01

Jak rozmawiać z osobą cierpiącą na demencję?

Osoby cierpiące na demencję bardzo często mają problemy z komunikacją – np. nie mogą się wysłowić lub w kółko powtarzają to samo. Jeśli dodatkowo taka osoba ma problem ze słuchem, może ona nie zrozumieć, co do niej mówisz. Rozmowa jest jednak niezwykle ważna. Podczas rozmowy osoba chora nie czuje się całkowicie odizolowana od społeczeństwa i odczuwa radość z przebywania z inną osobą.

Opieka nad seniorami chorymi na demencję 02

Podczas rozmowy z osobą cierpiącą na demencję bardzo ważne jest utrzymywanie kontaktu wzrokowego. Co więcej, należy być uprzejmym, cierpliwym oraz zachować dystans i spokój. Należy unikać zbyt wielu bezpośrednich pytań – w zamian za to użyj pytań zamkniętych, na które można odpowiedzieć „tak” lub „nie”. Ponadto, Twoja wypowiedź powinna być zwięzła i jasna – używaj prostych słów i wyrażeń. Bardzo ważne jest również mówienie nieco wolniej i wyraźniej, ale tak, aby nikt nie miał wrażenia, że mówisz jak do dziecka.

Aktywność seniora.

Aktywność to nieodłączna dziedzina życia każdego z nas. Dobrze dobrane oraz ciekawe zajęcia są niezbędne, aby utrzymać zdolności oraz umiejętności osoby z demencją na odpowiednim poziomie. Zachęcają one bowiem do współpracy, poprawiają samopoczucie, jakość życia, a także wprowadzają różnorodność. Pozwól, by dana osoba wybrała działania, którymi będzie zainteresowana – zapytaj, w jakim kierunku chciałaby się rozwijać i co lubi robić najbardziej. Zwiększy to jej pewność siebie oraz wiarę we własne możliwości.

Zapraszamy do naszego biura

W centrum Gdańska, na ulicy Szafarnia 11, lokal F8
Zobacz na mapie –>

Masz pytania? Zadzwoń:

☎️ +48 602 391 079

☎️ +48 58 333 12 38