Zadzwoń do nas: +48 662 630 454 lub napisz:

Jak dieta wpływa na poziom cukru we krwi

Wraz z wiekiem i postępującym starzeniem się organizmu, pojawiają się różnorodne schorzenia. Seniorzy, czyli osoby po 60 roku życia, bardzo często borykają się z cukrzycą. Zaawansowany wiek może doprowadzić zarówno do jej rozwoju jak i zaostrzenia już istniejącego schorzenia. Opiekunowie powinni więc zadbać o to, by podopieczny z cukrzycą, miał świetnie skomponowany jadłospis. Na co więc zawracać uwagę? Jak dieta wpływa na poziom cukru we krwi?

Cukrzyca- choroba dietozależna

Cukrzyca jest jedną z chorób, którą nazywa się dietozależnymi. W praktyce oznacza to, że rozwija się ona głównie z powodu nieodpowiedniego sposobu odżywiania. Paradoksalnie, to właśnie zmiana nawyków żywieniowych staje się skuteczną formą terapii. Istnieje bowiem grupa produktów, która pomoże kontrolować cukier w diecie podopiecznego.

Jak dieta wpływa na poziom cukru we krwi 01

Jak dieta wpływa na poziom cukru we krwi?

Opiekunowie często zastanawiają się, jak powinna wyglądać dieta podopiecznego z cukrzycą. Jak można ją odpowiednio skomponować? Otóż kluczem okazuje się zrozumienie, w jaki sposób dieta może wpłynąć na poziom cukru we krwi. Okazuje się, że węglowodany można podzielić na:

  • węglowodany proste- które są w stanie szybko podnieść poziom glukozy we krwi;
  • węglowodany złożone- które wchłaniają się bardzo wolno.

Rozumiejąc tę zasadę, kluczem w diecie podopiecznego z cukrzycą jest ograniczenie ilości węglowodanów prostych. Jadłospis dla seniora-diabetyka, może jednak zawierać produkty, które są źródłem węglowodanów złożonych. Oczywiście w odpowiednich ilościach.

Jak dieta wpływa na poziom cukru we krwi 02

Na co zwracać uwagę komponując dietę dla seniora z cukrzycą?

Podopieczny z cukrzycą powinien spożywać produkty, które pomogą utrzymać odpowiednie stężenie cukru we krwi. Mowa tu przede wszystkim o warzywach. Zawierają one błonnik pokarmowy. Odpowiada on za wydłużenie wchłaniania się cukrów i tym samy są one przyswajane znacznie wolniej. Najlepiej sprawdzą się:

  • sałaty;
  • ogórki kiszone;
  • rzodkiewka;
  • kapusta.

Na co zwracać uwagę komponując dietę dla seniora z cukrzycą? Oprócz warzyw, ważne jest wprowadzenie do niej dużej ilości pełnoziarnistych produktów. Seniorzy z cukrzycą powinni spożywać brązowe pieczywo, ryż i makarony. Korzystnie wpłyną one na proces trawienia węglowodanów. Opiekunowie powinni zachować ostrożność w przypadku słodkich owoców, gdyż mogą one doprowadzić do skoku stężenia glukozy.

Zapraszamy do naszego biura

W centrum Gdańska, na ulicy Szafarnia 11, lokal F8
Zobacz na mapie –>

Masz pytania? Zadzwoń:

☎️ +48 602 391 079

☎️ +48 662 630 454

☎️ +48 58 333 12 38