Zadzwoń do nas: +48 662 630 454 lub napisz:

Transfer osoby podopiecznej

Jak transferować seniora? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób. Wiedza w temacie opieki nad leżącym seniorem może przydać się każdemu z nas. Taką wiedzę muszą mieć opiekunki osób starszych, pielęgniarki, nawet pracownicy socjalni. Taka wiedza przyda się również każdemu, kto posiada w rodzinie osobę starszą wymagającą transferu.

Jak transferować osobę podopieczną?

Przenoszenie podopiecznego z łóżka na wózek inwalidzki i z powrotem, to częste wyzwania przed jakimi stoją opiekunki osób starszych w Niemczech. Transfer seniora, niezdolnego do samodzielnego ruchu, to jedno z najbardziej wymagających zajęć. O czym należy pamiętać, by przenoszenie było bezpieczne zarówno dla podopiecznego, jak i kręgosłupa opiekunki?

Transfer osoby podopiecznej 01

Przyczyn, przez które senior wymaga transferu, może być wiele. Między innymi:

  • Paraliż
  • Wylew
  • Skutki wypadku
  • reumatyzm

Odpowiedzialna opieka jest dużo łatwiejsza, chociaż to i tak nierzadko trudne zadanie.

Bezpieczny transfer osoby podopiecznej

Nauka odpowiedniego podnoszenia – bez tego ani rusz. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, zarówno twoje jak i seniora. Podnoszenia starszej osoby niestety nie da się uniknąć w takiej sytuacji, niemal codziennie należy robić do kilkukrotnie. Warto więc zapytać kogoś doświadczonego jak prawidłowo podnieść osobę starszą, albo poszukać filmów instruktażowych dostępnych w internecie. Po kilku próbach na pewno zrozumiesz o co chodzi. Podnoszenie seniora będzie dużo prostsze i bezpieczniejsze dla seniora i Twojego kręgosłupa.

Transfer osoby podopiecznej 02

Planowany transfer osoby podopiecznej wymaga odpowiedniej postawy. Podnosząc seniora, należy ugiąć kolana i wyprostować plecy – nigdy na odwrót. Taka postawa odciążają kręgosłup, co pozwala zapobiegać zwyrodnieniom i nadwyrężeniu mięśni. Ważne jest, aby dbać o równomierne rozłożenie ciężaru po obu stronach ciała, w czym pomocne jest rozstawienie szeroko stóp. Najmniejsza odległość dzieląca opiekuna i podopiecznego jest kluczowa. W podnoszeniu ułatwieniem może być też podparcie się kolanem o łóżko chorego.

Przed transferem podopiecznego warto najpierw poinformować go o zaplanowanych czynnościach. Dzięki temu senior będzie czuł się bezpiecznie, a wasza współpraca stanie się łatwiejsza i mniej stresująca również dla opiekuna.

Najczęstsza przyczyną kontuzji u opiekunek jest niewłaściwy transfer podopiecznego. Zwykle skutkuje on naciągnięciem mięśni, skręceniem stawu, zwichnięciem lub złamaniem. Jeśli czujesz, że nie dasz rady z przeniesieniem chorego sama – nie rób nic na siłę i poproś o pomoc.

Przydatne okazać się mogą:

  • podnośnik łóżkowy
  • podnośnik wannowy
  • specjalne uchwyty przy toalecie

Podsumowując, transfer osób starszych jest w wielu przypadkach bardzo częstą czynnością, z którą spotkać możemy się w pracy opiekunki. Wystarczy zastosować bezpieczną pozycję podczas wykonywania tych czynności oraz użyć dostępnych sprzętów.

Zapraszamy do naszego biura

W centrum Gdańska, na ulicy Szafarnia 11, lokal F8
Zobacz na mapie –>

Masz pytania? Zadzwoń:

☎️ +48 602 391 079

☎️ +48 58 333 12 38